To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,611 - 5/26/20 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JSM567 |
| Test #25,610 - 5/26/20 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,051 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,593 - 5/26/20 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,039 |
| User: | MCRAE |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMEExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent SSD |
| Test #25,590 - 5/26/20 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 6,968 |
| User: | ssd |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #25,589 - 5/26/20 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,461 |
| User: | SteHU |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston DC1000B |
| Test #25,588 - 5/26/20 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 6,425 |
| User: | Fluflis |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kernel 4.19 |
| Test #25,582 - 5/26/20 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 10,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,578 - 5/26/20 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,128 |
| User: | CoopDog |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI 4 USB Boot Firmware Samsung 860EVO 500GB with USB 3.0 Eluteng, Over Clocked to 2.147 |
| Test #25,577 - 5/26/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ELUTENG USB 3 SATA adapter on RasPi 4 |
| Test #25,576 - 5/26/20 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,147 |
| User: | elzershark |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 128GB SATA III 6Gb/s MSA230S on Pi 4 using mSATA SSD Adapter X857 |
| Test #25,573 - 5/26/20 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,570 - 5/26/20 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2SH032G1GNINTEL |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSDNow E |
| Test #25,558 - 5/26/20 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #25,555 - 5/26/20 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 6,227 |
| User: | fzahn |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,547 - 5/26/20 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,697 |
| User: | Juddha |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840pro SSD on Pi4 with Ubuntu 20.04 64-bit |
| Test #25,546 - 5/26/20 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #25,541 - 5/26/20 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 6,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair NeutronGTX Series |
| Board: | ODROID HC1 |
| Device: | Corsair NeutronGTXSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,539 - 5/26/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,537 - 5/25/20 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron C400-MTFDDAC064MAM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron C400 64GB |
| Test #25,528 - 5/25/20 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | softweyr |
| Brand: | Swissbit mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Swissbit SFSA060GU2AA2TO-I-LB-216-STD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SwissBit mSATA 64GB on Eluting USB 3.0 to mSATA adapter |