To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,344 - 5/24/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 6,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,341 - 5/24/20 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,129 |
| User: | fernandodomr |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB SSD on P2129u3 transparent case with quirk applied |
| Test #25,340 - 5/24/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M064G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,337 - 5/24/20 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,336 - 5/24/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,241 |
| User: | fernandodomr |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB SSD on Pi 4 using Seagate goFlex adapter |
| Test #25,331 - 5/24/20 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,849 |
| User: | zer09er |
| Brand: | Kingchuxing mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingchuxing 1TB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingchuxing 1.0TB MSata SSD on RPi 4B rev1.2 using Suptronics X857 Adapter Board |
| Test #25,319 - 5/24/20 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 Crucial 128GB SSD |
| Test #25,315 - 5/24/20 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 9,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,313 - 5/24/20 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | dodge |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EVO 850 PRO SSD on Pi 4 with SATA TO USB adepter |
| Test #25,310 - 5/24/20 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,017 |
| User: | Nach0zR4Ever |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SHGS31-250GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix 250GS on Sabrent USB 3.0 |
| Test #25,309 - 5/24/20 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 31,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 460 Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad X230 |
| Device: | OCZ VERTEX460 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lenovo x230 with 240GB SSD |
| Test #25,307 - 5/24/20 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV100S264G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON SV100S264G SSD on Pi 4 using Innostor Technology Corporation IS888 USB3.0 to SATA bridge |
| Test #25,301 - 5/24/20 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 9,617 |
| User: | PEOPLE3D |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel Optane MEMPEK1W032GA in Orico case |
| Test #25,296 - 5/23/20 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 SSD on Pi 4 using StarTech to USB adapter |
| Test #25,280 - 5/23/20 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,012 |
| User: | Blind Freddy 5 |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Simplecom with quirks. 128 GB M.2 SATA |
| Test #25,277 - 5/23/20 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,500 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,270 - 5/23/20 4:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Mac mini (Late 2009) |
| Device: | Kingston SH103S3240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MacMini SSD |
| Test #25,260 - 5/23/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,018 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,259 - 5/23/20 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x1cc1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,256 - 5/23/20 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |