To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,062 - 5/21/20 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bad wolf |
| Test #25,061 - 5/21/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SATA232GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian 32GB SSD on Samsung SATAA to USB adapter |
| Test #25,050 - 5/21/20 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,736 |
| User: | PP |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force sata3 60Gb ssd on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,043 - 5/21/20 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi 4 using ELUTENG |
| Test #25,042 - 5/21/20 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 6,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ZTC 64GB M.2 NVMe |
| Test #25,035 - 5/21/20 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,897 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Dell Inspiron 24-3455 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,030 - 5/21/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,673 |
| User: | PTJay |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra Plus 256 GB SSD on Pi 4 using Conrad Electronics SATA to USB adapter |
| Test #25,026 - 5/21/20 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dogfish sataII 32Go SSD on Pi 4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #25,025 - 5/21/20 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,518 |
| User: | JJ |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDP416GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4, unnamed adapter, msata sandisk 16gb |
| Test #25,021 - 5/21/20 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 9,623 |
| User: | dasza77 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,013 - 5/21/20 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,007 - 5/21/20 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 850 PRO |
| Test #25,006 - 5/21/20 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 4,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,005 - 5/21/20 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,895 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB on Pi 4 using Transcend StoreJet 25S3 |
| Test #25,004 - 5/21/20 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,468 |
| User: | frans |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #25,002 - 5/21/20 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,850 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840pro on Pi 3B+ |
| Test #24,994 - 5/21/20 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | Gene |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD UV500 on Pi4 using USB3.0 to mSATA adapter |
| Test #24,981 - 5/20/20 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SPCCSolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,977 - 5/20/20 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #24,972 - 5/20/20 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hyundai Saphire 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hyundai HYUNDAI/240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hyundai C2S3T/240G SSD on Pi 4 using Neeyer Upgraded SATA to USB Cable |