To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #4,654 - 12/4/19 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,404 |
| User: | Axius |
| Brand: | SanDisk X110 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk X1102.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ASM1153E adaptor with Sandisk X110 120GB SSD |
| Test #4,653 - 12/4/19 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 6,087 |
| User: | test |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0B-00AS40 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #4,652 - 12/4/19 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 3,886 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNC Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNC128GCSJ |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,640 - 12/3/19 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z410 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SBBU240G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,635 - 12/3/19 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Pi 4 using USB to SATA adapter with a JMicron 578 chip VID152d PID0578 |
| Test #4,631 - 12/3/19 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo850 120GB |
| Test #4,630 - 12/3/19 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD on Pi 4 |
| Test #4,618 - 12/3/19 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,616 - 12/3/19 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter with quirks |
| Test #4,611 - 12/3/19 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 5,332 |
| User: | pata.vfr |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SP550 on Pi 4 using Axagon EE25XA6 |
| Test #4,604 - 12/3/19 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | manT |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB |
| Test #4,602 - 12/3/19 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 4,660 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T253X1120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Team Group GX1 SSD on Pi 4 using Logilink SATA to USB adapter |
| Test #4,595 - 12/3/19 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,798 |
| User: | ssd |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #4,593 - 12/3/19 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 4,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus |
| Test #4,591 - 12/3/19 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial P1 M.2 2280 512Gb NVme USB 3.1 UASP on Pi 4 |
| Test #4,582 - 12/2/19 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,433 |
| User: | jchambers |
| Brand: | SanDisk X110 M.2 |
| Board: | Intel NUC7i5BNK |
| Device: | SanDisk SD6SP1M128G1012 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Dell |
| Test #4,558 - 12/2/19 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,554 - 12/2/19 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd kingston A400 via startech cable on usb 3. Raspberry Pi4 |
| Test #4,552 - 12/2/19 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdsilicon |
| Test #4,547 - 12/2/19 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | manT |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMESSDExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD from HP Laptop |