To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #4,547 - 12/2/19 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | manT |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMESSDExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD from HP Laptop |
| Test #4,542 - 12/2/19 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 6,064 |
| User: | Adrian |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 860 USB 3.0 StarTech Adapter |
| Test #4,539 - 12/2/19 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston MSata |
| Test #4,536 - 12/2/19 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 6,133 |
| User: | DickDastardley |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 QNINE M.2 SSD Enclosure with Western Digital M.2 2280 120 GB |
| Test #4,520 - 12/2/19 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,499 - 12/1/19 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 USB 3.0 |
| Test #4,496 - 12/1/19 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO 1TB |
| Test #4,493 - 12/1/19 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M120G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd vs sd card |
| Test #4,480 - 12/1/19 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd kingston |
| Test #4,473 - 12/1/19 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 6,261 |
| User: | Alexvrs |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 256GB SSD mSATA Solid State Drive 250GB 500GB 860 EVO 6Gbs |
| Test #4,471 - 12/1/19 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Pro Asmedia ASM1053 3gbit Controller |
| Test #4,459 - 12/1/19 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | HansHauser |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD SanDisk |
| Test #4,452 - 12/1/19 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 6,603 |
| User: | TD |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO2B2Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 970 Evo |
| Test #4,443 - 12/1/19 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #4,441 - 12/1/19 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,705 |
| User: | CMB |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD250G SSD Raspbian 10 UASDriver no quirks sda as single partition |
| Test #4,435 - 12/1/19 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BK500 |
| Test #4,413 - 11/30/19 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,519 |
| User: | dd |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ok |
| Test #4,410 - 11/30/19 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | InnoDisk 3ME 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnoDisk 2.5SATASSD3ME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,404 - 11/30/19 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD made by ADATA |
| Test #4,402 - 11/30/19 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk500 |