To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #128,216 - 10/27/25 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 53,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #128,213 - 10/27/25 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,920 |
| User: | exit |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #128,210 - 10/26/25 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,422 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test20 |
| Test #128,204 - 10/26/25 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test14 |
| Test #128,199 - 10/26/25 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test9 |
| Test #128,195 - 10/26/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN730SDBPNTY-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 nvme |
| Test #128,192 - 10/26/25 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 10,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test4 |
| Test #128,189 - 10/26/25 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 63,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p310 with pi5 and pci hat |
| Test #128,187 - 10/26/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,186 - 10/26/25 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 56,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | piserver |
| Test #128,182 - 10/26/25 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #128,180 - 10/26/25 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 59,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi SSD #2 |
| Test #128,178 - 10/26/25 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 41,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 |
| Test #128,174 - 10/25/25 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing |
| Test #128,172 - 10/25/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,880 |
| User: | Grok fixed and tweeked. |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 1tb Max Mem |
| Test #128,171 - 10/25/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 512GB SSD on Pi 5 using GeekPi N04 NVME Adapter |
| Test #128,162 - 10/25/25 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 56,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,157 - 10/25/25 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 55,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi5000InternalPCIeM.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Verbatim Vi5000 PCIe NVMe M.2 1TB |
| Test #128,155 - 10/25/25 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 11,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 on uptime labs compute blade with kingspec ssd |
| Test #128,151 - 10/25/25 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 41,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDHBA512QFD-1AX1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |