To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,095 - 9/16/23 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 6,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk X400M.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Sandisk x400 |
| Test #73,094 - 9/16/23 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 6,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900250GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #73,079 - 9/15/23 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,016 |
| User: | jimbob |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Model: Orange Pi 5 - Architecture: aarch64 - OS: Armbian 23.8.1 jammy Armbian 23.8.1 jammy w/ Sabrent NVMe |
| Test #73,074 - 9/15/23 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,067 - 9/15/23 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 9,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdpiosarm64 |
| Test #73,066 - 9/15/23 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 11,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | SKHynix BC501HFM128GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmearmbianriscv64 |
| Test #73,065 - 9/15/23 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 13,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Viper VP 4300 Lite |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Patriot ViperVP4300L2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot Viper VP4300 Lite 2TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #73,061 - 9/15/23 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,808 |
| User: | norm |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A2000 NVMe SSD on Pi 4 using Sabrent NVMe to USB enclosure |
| Test #73,060 - 9/15/23 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,059 - 9/15/23 12:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,056 - 9/14/23 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Intel NUC7CJYS |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,054 - 9/14/23 7:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 256g transcend ssd in argon case |
| Test #73,053 - 9/14/23 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD680 using ANYOYO EC-SP02 adaptor |
| Test #73,045 - 9/14/23 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigabyte |
| Test #73,044 - 9/14/23 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 29,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Foresee XP1000F |
| Board: | NVIDIA Orin NX Developer Kit |
| Device: | Foresee XP1000F128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,043 - 9/14/23 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,438 |
| User: | psamoht |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 500GB |
| Test #73,028 - 9/13/23 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus SSD 500GB on Pi 4 using SSK Aluminum M.2NVME SATA SSD Enclosure |
| Test #73,026 - 9/13/23 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8152S3256GG5 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston SATA SSD on Pi4 using Argon One M.2 case |
| Test #73,024 - 9/13/23 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,985 |
| User: | dinger100 |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #73,019 - 9/13/23 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 25,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |