To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,016 - 9/13/23 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 16,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme |
| Test #73,014 - 9/12/23 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus |
| Test #73,004 - 9/12/23 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,002 - 9/12/23 4:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PCIE Maiwo on RPI 400 |
| Test #73,001 - 9/12/23 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BC711 SKHynix Anker Enclosure RPI 400 |
| Test #73,000 - 9/12/23 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Reboots |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD 250 in Maiwo enclosure on RPI 400 Keyboard |
| Test #72,999 - 9/12/23 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,009 |
| User: | Reboots |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 128gb Kioxia (light green) on JMicron stand on RPI 400 |
| Test #72,997 - 9/12/23 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,859 |
| User: | 11to3 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,994 - 9/12/23 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,988 - 9/12/23 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 58,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | HP Pavilion Notebook |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,985 - 9/11/23 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #72,984 - 9/11/23 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS17 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Timetec MS17 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | main |
| Test #72,983 - 9/11/23 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,982 - 9/11/23 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,981 - 9/11/23 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 2TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,976 - 9/11/23 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a 256G M.2 2230 SSD on Pi 4 using Sabrent NVME enclosure |
| Test #72,973 - 9/11/23 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 20,773 |
| User: | JVCK |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 Crucial 2280 SSD |
| Test #72,972 - 9/11/23 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingFast 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingFast BestUSBDevice |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | First RaspPi |
| Test #72,964 - 9/10/23 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,857 |
| User: | la77yt |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Sabrent case on RPI 4B |
| Test #72,962 - 9/10/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |