To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,708 - 6/5/23 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 14,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,706 - 6/5/23 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 17,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,705 - 6/5/23 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 25,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 on Radxa Rock Pi 5 |
| Test #70,699 - 6/5/23 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 10,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rock-ee |
| Test #70,693 - 6/5/23 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 19,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,691 - 6/4/23 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,688 - 6/4/23 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,575 |
| User: | wenshao |
| Brand: | ZhiTai TiPlus SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | ZhiTai TiPlus50002TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TiPlus5000 SSD on Orange Pi 5 plus |
| Test #70,684 - 6/4/23 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,674 - 6/3/23 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,590 |
| User: | mickey |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Benchmark |
| Test #70,670 - 6/3/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter) |
| Test #70,667 - 6/2/23 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,745 |
| User: | wenshao |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-512G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,665 - 6/2/23 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-512G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,664 - 6/2/23 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,236 |
| User: | wenshao |
| Brand: | ZhiTai TiPlus SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | ZhiTai TiPlus50002TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TiPlus5000 SSD on Orange Pi 5 Plus |
| Test #70,661 - 6/2/23 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,423 |
| User: | wenshao |
| Brand: | ZhiTai TiPlus SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | ZhiTai TiPlus50002TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus |
| Test #70,657 - 6/2/23 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,653 - 6/2/23 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,767 |
| User: | wasp |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256GB SKHynix SSD, Orange PI 5, Ubuntu 22.04 |
| Test #70,650 - 6/2/23 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 25,776 |
| User: | wenshao |
| Brand: | ZhiTai TiPlus SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | ZhiTai TiPlus50002TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TiPlus5000 |
| Test #70,648 - 6/2/23 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 20,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | None |
| Test #70,647 - 6/2/23 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 18,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 16GB SSD 256 Patriot |
| Test #70,645 - 6/2/23 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 4,936 |
| User: | raspithek |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | DietPi |