To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,802 - 6/9/23 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #70,797 - 6/9/23 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 6,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #70,796 - 6/9/23 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 10,607 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 on Pi 4B using ASmedia ASMX236 NVMe USB 3 adapter |
| Test #70,783 - 6/9/23 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 20,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,782 - 6/9/23 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #70,780 - 6/8/23 9:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingstonea400 startech rpi 4 4gb |
| Test #70,779 - 6/8/23 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,282 |
| User: | tealeg |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sandisk NVME SSD + Micro SD card reader in a VStarFive VisionFive 2. |
| Test #70,774 - 6/8/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 21,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,764 - 6/7/23 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,652 |
| User: | Reljoy |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston OM3PDP3512B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5+ Kingston 512GB 2230 M.2 NVMe PCIe 3.0x4 SSD |
| Test #70,755 - 6/7/23 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8/480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ID 174c:1156 ASMedia Technology Inc. Forty Disk /dev/sda: 447.13 GiB, 480103981056 bytes, 937703088 sectors |
| Test #70,754 - 6/7/23 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 18,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FirstSpeedTest |
| Test #70,750 - 6/7/23 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Test |
| Test #70,744 - 6/6/23 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,764 |
| User: | G8JCF |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB USB3 SATA Bridge |
| Test #70,743 - 6/6/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,160 |
| User: | ShamanKNG |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Some SSD NVME Sasmsung idr |
| Test #70,740 - 6/6/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 23,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,738 - 6/6/23 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 12,453 |
| User: | dumij58 |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Walram 1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Walram 1TB NVMe SSD on Orange Pi 5 using onboard M.2 slot |
| Test #70,720 - 6/5/23 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,961 |
| User: | Boenike |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 125GB M.2 NVMe PCIe Gen.2 x2 SSD running Armbian 22 on Orange Pi 5 |
| Test #70,717 - 6/5/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 9,243 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,711 - 6/5/23 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 6,826 |
| User: | kjh |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus 120GB on Pi 4 1.5 via USB 3.0 Sata Adapter |
| Test #70,709 - 6/5/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 4,995 |
| User: | kjh |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZMPA128HMFU-00000 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung PM841 mSATA on Pi4 1.5 via msata to sata M817 board and USB3.0 to Sata Adapter |