To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,470 - 4/18/23 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 4,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNQ100240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 SSD Qwirks |
| Test #69,469 - 4/18/23 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,574 |
| User: | Anto |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,468 - 4/18/23 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 18,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 M.2 NVMe SSD attached to Jetson Nano B01 through a Turing Pi 2 |
| Test #69,463 - 4/18/23 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 6,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,460 - 4/18/23 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 23,393 |
| User: | SD2DMax |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Walram 512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rock Pi 4C+ NVME Drive |
| Test #69,458 - 4/18/23 3:14 am | |
|---|---|
| Score: | 6,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,454 - 4/18/23 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 6,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,450 - 4/18/23 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,447 - 4/18/23 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,445 - 4/18/23 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,444 - 4/18/23 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | QSnexus |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB on a Gigimundo GM25C3 USB C 3.1 Gen 2 to SATA III 6Gbps External Enclosure for 2.5 inch 9.5mm 7mm SSD HDD, Supports UASP (Yellow) connected to a Raspberry Pi 4b 2GB RAM on the built in USB 3.0 port. |
| Test #69,443 - 4/17/23 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,442 - 4/17/23 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,441 - 4/17/23 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,440 - 4/17/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 870 on Pi4 using Startech |
| Test #69,437 - 4/17/23 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | cheap aliexpress ssd 512gb |
| Test #69,434 - 4/17/23 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,789 |
| User: | Viktor |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 250GB |
| Test #69,430 - 4/17/23 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 45,797 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Ampere Altra Developer Platform |
| Device: | Transcend TS128GMTE652T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 128GB NVMe SSD on Ampere Altra Developer Platform |
| Test #69,427 - 4/17/23 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 5,243 |
| User: | art |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,426 - 4/17/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |