To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,423 - 4/17/23 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 6,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Yucun SH00R1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,417 - 4/16/23 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | na |
| Test #69,414 - 4/16/23 3:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #69,412 - 4/16/23 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | na |
| Test #69,407 - 4/16/23 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston 2TO |
| Test #69,406 - 4/16/23 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 15,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-2TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi 5 |
| Test #69,405 - 4/16/23 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | apt --purge remove fio hwinfo libboost-iostreams1.74.0 libboost-thread1.74.0 libdaxctl1 libgfapi0 libgfrpc0 libgfxdr0 libglusterfs0 libhd21 libibverbs1 libndctl6 libpmem1 libpmemblk1 |
| Test #69,404 - 4/16/23 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 19,071 |
| User: | TheEmpus |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5-NVME-SSD |
| Test #69,400 - 4/16/23 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,465 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,398 - 4/16/23 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,705 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M910q |
| Device: | SanDisk SDUltra3D1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #69,397 - 4/16/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 41,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M910q |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,393 - 4/16/23 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sd2 |
| Test #69,392 - 4/16/23 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ... |
| Test #69,389 - 4/16/23 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 6,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Yucun SH00R1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,385 - 4/15/23 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PCIe NVMe SSD Orange Pi 5 |
| Test #69,381 - 4/15/23 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x |
| Test #69,380 - 4/15/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NVMe 256 Gb |
| Test #69,376 - 4/15/23 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #69,368 - 4/15/23 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY 120GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,366 - 4/15/23 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 29,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ASRock H110M-STX |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | homeserver |