To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,950 - 4/2/23 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,081 |
| User: | codeart |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,946 - 4/2/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 19,061 |
| User: | qwer |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | qwer |
| Test #68,944 - 4/2/23 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 26,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | HP Compaq Pro 6300 SFF |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | proxmox |
| Test #68,942 - 4/1/23 6:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,096 |
| User: | Jerry |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Intel NUC7i7BNH |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Yo yo yee yee its ya boi Jerr-EE!! Hows it hanging whats bang banging wit yall? Yallreadyknow my DONG LONG & STRONG getting records ALL YEAR LONG!! Tell ya moms, tell ya pops Jerry Jerry Jerry back for the SMACK YADIGGY DIGGY DIGG??? |
| Test #68,941 - 4/1/23 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,902 |
| User: | mdf |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 256 Samsung M.2 SSD running Ubuntu |
| Test #68,940 - 4/1/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | ASUS Vivobook M3401QA |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | temp |
| Test #68,937 - 4/1/23 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,359 |
| User: | MARHAK82 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OrangePi5 Kioxia 256gb M2 |
| Test #68,932 - 4/1/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #68,931 - 4/1/23 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon one m.2 |
| Test #68,929 - 4/1/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 4,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,928 - 4/1/23 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BlueSA510M.222801000GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | raspi with 1TB raid |
| Test #68,926 - 4/1/23 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 20,499 |
| User: | cahal |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | run1 |
| Test #68,923 - 4/1/23 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 16,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,921 - 3/31/23 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,663 |
| User: | # Benchmarks your storage and anonymously submits result to https://pibenchmarks |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Odroid N2 with #!/bin/bash |
| Test #68,916 - 3/31/23 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 |
| Test #68,915 - 3/31/23 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital model: PC SN530 256Gb on Orange Pi5 |
| Test #68,905 - 3/31/23 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket Nano nVME PCIe M.2 2242 SSD on Orange Pi 5 |
| Test #68,904 - 3/31/23 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM128GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,902 - 3/31/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 20,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,899 - 3/31/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 13,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |