To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,898 - 3/31/23 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 19,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Generic NVMe SSD |
| Test #68,896 - 3/31/23 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 20,262 |
| User: | unixorn |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 using the on-board M.2 slot with a SAMSUNG 512GB M.2 2242 42mm PM991 NVMe PCIe Gen 4 x4 TLC SSD (MZALQ512HALU) |
| Test #68,895 - 3/31/23 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 11,024 |
| User: | unixorn |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | MacBook Air (13-inch, 2017) |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MacBook Air with PNY CS900 500GB 3D NAND 2.5 SATA III Internal Solid State Drive (SSD) - (SSD7CS900-500-RB) |
| Test #68,891 - 3/31/23 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 20,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,889 - 3/31/23 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 21,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,887 - 3/31/23 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 6,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingstone a400 120 gb startech raspi 8gb |
| Test #68,886 - 3/30/23 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,691 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi Debian |
| Test #68,876 - 3/30/23 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,564 |
| User: | Redev |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB SSD on Pi 4 using POSUGEAR SATA to USB3 adapter - Running on USB3 with UASP disabled |
| Test #68,873 - 3/30/23 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 256Gb Nvme on Pi 4 using Orico adapter RTL9210 chipset |
| Test #68,872 - 3/30/23 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #68,871 - 3/30/23 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | blubb |
| Test #68,870 - 3/30/23 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 19,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOB |
| Test #68,869 - 3/30/23 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,867 - 3/30/23 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 19,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Khadas VIM4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 2TB on Khadas VIM4 connected using M2X Extension board |
| Test #68,862 - 3/30/23 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 18,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orangepi5 |
| Test #68,861 - 3/30/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix HFS128G39TND-N210A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Hynix mSATA SSD Rpi4 |
| Test #68,859 - 3/30/23 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 6,477 |
| User: | ffong5798 |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 250G SATA m.2 |
| Test #68,858 - 3/29/23 8:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #68,857 - 3/29/23 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,278 |
| User: | JBF |
| Brand: | Timetec SD07 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Timetec 30TT253X2-256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Timetec 256GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #68,856 - 3/29/23 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 on orangepi5 |