To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,550 - 3/21/23 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 19,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,544 - 3/21/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,542 - 3/21/23 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 20,741 |
| User: | B33M0 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Another |
| Test #68,541 - 3/21/23 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M.2 120GB SSD on Pi 4B 8gb using digitus external ssd enclosure m.2 USB 3.1 Type C |
| Test #68,540 - 3/21/23 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #68,534 - 3/21/23 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 10,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on Orange Pi 5 using SALCAR SATA-USB3.0 adapter |
| Test #68,531 - 3/21/23 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,530 - 3/21/23 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,719 |
| User: | tomybyte |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | tomybyte |
| Test #68,525 - 3/21/23 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 13,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Walram 256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vf2 nvme |
| Test #68,521 - 3/20/23 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,766 |
| User: | Nospamas |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB in Vantec USB 3 Sata Nvme Enclosure on Raspberry Pi 4b |
| Test #68,516 - 3/20/23 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,054 |
| User: | YesIJohn |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | YesIJohn |
| Test #68,515 - 3/20/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,514 - 3/20/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | none |
| Test #68,507 - 3/20/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA Argon One |
| Test #68,501 - 3/20/23 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 21,889 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | oem |
| Test #68,493 - 3/20/23 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 9,196 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP 2TB SSD on Pi400 2200Mhz using UGREEN USB 3.1 enclosure |
| Test #68,492 - 3/20/23 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA NVME |
| Test #68,488 - 3/20/23 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,487 - 3/19/23 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,630 |
| User: | Dirk Dorf |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256GB 2242 |
| Test #68,485 - 3/19/23 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | B75A |
| Device: | Fanxiang S500PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 512GB |