To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,484 - 3/19/23 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 2tb on Orange pi 5 |
| Test #68,482 - 3/19/23 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | ASUS AM1I-A |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SP900 |
| Test #68,479 - 3/19/23 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OPi5 |
| Test #68,466 - 3/19/23 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 6,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung PM851 on Pi 4 using UGREEN ASM1153 SATA to USB adapter |
| Test #68,462 - 3/18/23 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #68,461 - 3/18/23 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,452 |
| User: | BigTiny |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 |
| Test #68,459 - 3/18/23 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,182 |
| User: | staehle |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket SB-1342-512 on Orange Pi 5 using NVMe M.2 2242 slot |
| Test #68,457 - 3/18/23 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend MTE400S 1 TB NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 2242 on Orange Pi 5 |
| Test #68,454 - 3/18/23 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series mSATA |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Toshiba THNSNJ128WCST |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Toshiba 128 |
| Test #68,453 - 3/18/23 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #68,450 - 3/18/23 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SSDNOW30GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown 30GB SATA SSD on Pi 4 B |
| Test #68,449 - 3/18/23 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 19,967 |
| User: | wes1977 |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Leven JAJP600M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | LEVEN JP400 1TB M.2 2242 on a Orange Pi 5 using NVME onboard |
| Test #68,441 - 3/18/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,754 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW180A3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 with OLD Intel SSD connected with Startech USB 3.1 |
| Test #68,432 - 3/18/23 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 21,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe Samsung 980 Pro 500Gb |
| Test #68,425 - 3/18/23 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,521 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 with startech 3.1 USB and SP SSD 512GB |
| Test #68,424 - 3/18/23 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 20,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 256 pi5 |
| Test #68,421 - 3/17/23 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD5SB2-128G-1006E |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk X100 on Pi 4 B 2GB |
| Test #68,417 - 3/17/23 8:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CUK PM991 (MZALQ512HALU) 512GB M.2 2242 PCIe NVMe Bulk_Samsung_OEM |
| Test #68,416 - 3/17/23 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,613 |
| User: | sylveon |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung m.2 on orange pi 5 |
| Test #68,414 - 3/17/23 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on OrangePi |