To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,120 - 1/16/23 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,576 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPGSX8200PNP on Radxa Rock-5B |
| Test #66,117 - 1/16/23 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kloxla 256GB PCIe NVMe 2230 SSD |
| Test #66,114 - 1/16/23 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,571 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC model: CL1-3D128-Q11 NVMe on Radxa Rock-5B |
| Test #66,113 - 1/16/23 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,373 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B_Budgie_DE_NVMe |
| Test #66,109 - 1/16/23 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,915 |
| User: | twib |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Ubuntu 22.04 M.2 256GB SSD |
| Test #66,106 - 1/16/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,105 - 1/16/23 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,878 |
| User: | ivanauskas |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p3 500gb m2 |
| Test #66,103 - 1/16/23 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-512G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on Pi4 using Realtek NVME to USB adapter |
| Test #66,101 - 1/16/23 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,098 - 1/16/23 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 21,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,097 - 1/16/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 15,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,096 - 1/16/23 5:28 am | |
|---|---|
| Score: | 19,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS2TMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #66,094 - 1/16/23 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 65,409 |
| User: | OldWolf |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | ASRock Z490 Pro 4 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 test |
| Test #66,088 - 1/16/23 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 6,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingspec NT-256 SSD on Pi 4 using KingSpec RTL9210B-CG USB adapter (NVME/SATA) |
| Test #66,087 - 1/16/23 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 9,278 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Timetec MS06 M.2 SATA, Argon One M.2 SATA enclosure, 2.0Ghz OC |
| Test #66,086 - 1/16/23 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,157 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Timetec MS06 M.2 SATA, Argon One M.2 enclosure, Stock |
| Test #66,084 - 1/16/23 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 22,281 |
| User: | Tom |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend SSD in Rock Pi 4 SE |
| Test #66,083 - 1/16/23 12:08 am | |
|---|---|
| Score: | 6,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,081 - 1/15/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,876 |
| User: | renaudrenaud |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ORANGE PI 5 Toshiba 256Go 2230 |
| Test #66,080 - 1/15/23 9:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,355 |
| User: | Pharo |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pharo |