To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,075 - 1/15/23 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Shyinx SSD |
| Test #66,072 - 1/15/23 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,070 - 1/15/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepiSamsung256 |
| Test #66,069 - 1/15/23 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,438 |
| User: | JRiggs |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Beelink SER Mini PC |
| Device: | PNY 1TBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 1TB 3D NAND 2.5 SATA III Internal Solid State Drive (SSD) - (SSD7CS900-1TB-RB) in a Beelink Mini PC, AMD Ryzen 5 5600H 6 Core(Up to 4.2GHz), 32GB DDR4 RAM |
| Test #66,068 - 1/15/23 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 400 USB 2.0 |
| Test #66,061 - 1/15/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | KingDian S280120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingdian s280 120GB |
| Test #66,059 - 1/15/23 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO 500GB on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #66,055 - 1/15/23 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO 250GB using USB to SATA |
| Test #66,053 - 1/15/23 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 67,165 |
| User: | pratunam |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | HP Laptop 15s-eq2xxx |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-512G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hp@pratunam |
| Test #66,051 - 1/15/23 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,046 - 1/15/23 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,024 - 1/14/23 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,580 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDBLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | New_Rock5b_16_NVMe_arch_linux |
| Test #66,020 - 1/14/23 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,507 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDS500G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | New_Rock5B_16_Ubuntu-gnome_NVME |
| Test #66,017 - 1/14/23 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 22,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jos |
| Test #66,016 - 1/14/23 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 19,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Beelink Mini S PC |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Beelink Celeron with 256 GB SSD |
| Test #66,012 - 1/14/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 6,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,010 - 1/14/23 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zheino mSATA M3 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | CHN mSATAM3128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Pi 3B+ with SSD via USB2 on hd hat ( Element 14 desktop) |
| Test #66,009 - 1/14/23 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 6,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900250GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 SATA to USB3 adaptor for SSD |
| Test #66,007 - 1/14/23 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 32,899 |
| User: | Boenike |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Lenovo E31-80 Notebook |
| Device: | Samsung MZYTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung OEM SATA III SSD on Ubuntu GNOME 22.04 LTS |
| Test #66,003 - 1/14/23 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 19,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |