To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #65,690 - 1/8/23 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN750SE500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #65,689 - 1/8/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,685 - 1/8/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #65,677 - 1/8/23 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 15,886 |
| User: | MaxWinterstein |
| Brand: | VNYEZ M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | VNYEZ SSDM.22242256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cheap amz drive on opi5 |
| Test #65,674 - 1/8/23 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 5,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,667 - 1/8/23 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,222 |
| User: | William PE1BZF |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial m4 ssd 64GB 6Gb/s |
| Test #65,661 - 1/8/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,652 - 1/8/23 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A58 SSD 240 GB |
| Test #65,648 - 1/7/23 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,643 - 1/7/23 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,635 - 1/7/23 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 33,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad T450s |
| Device: | Samsung MZ7LN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,626 - 1/7/23 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 20,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Acer Veriton 4610 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #65,622 - 1/7/23 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 17,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS480GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Bla |
| Test #65,620 - 1/7/23 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #65,619 - 1/7/23 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Red SA500 on Pi 4 using Argon One M.2 enclosure |
| Test #65,618 - 1/7/23 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #65,615 - 1/7/23 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 6,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 2.5inch SSD on pi4 with StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,613 - 1/6/23 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | i852-W627EHF |
| Device: | Vaseky V800120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vaseky |
| Test #65,612 - 1/6/23 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,327 |
| User: | vaseky |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | i852-W627EHF |
| Device: | Vaseky V800120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,611 - 1/6/23 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,170 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5_16GB_armbian_jammy_0132_xfce_WDSN550 |