To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,749 - 10/26/22 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 5,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SNAT-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sata to usb |
| Test #63,748 - 10/26/22 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssdtest |
| Test #63,746 - 10/25/22 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4 Patriot P310 480GB |
| Test #63,741 - 10/25/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,705 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SD8SB8U128G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,739 - 10/25/22 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,737 - 10/25/22 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Evo 980 |
| Test #63,736 - 10/25/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,735 - 10/25/22 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 6,219 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,732 - 10/25/22 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 6,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,729 - 10/25/22 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 15,101 |
| User: | CM44 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 M.2 2242 NVMe 256GB on Raspberry Pi Compute Module 4 with Waveshare CM4-IO-BASE-A |
| Test #63,727 - 10/25/22 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 9,025 |
| User: | fisch13 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,723 - 10/25/22 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,729 |
| User: | fisch13 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,713 - 10/24/22 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,296 |
| User: | Texas_Scot |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron 1100 SATA on Pi 4 using Startech SATA to USB3 adapter |
| Test #63,711 - 10/24/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 SSD on Pi4 USB2.0 174c:235c ASMedia Technology Inc. USB3.1 External HDD |
| Test #63,709 - 10/24/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,649 |
| User: | yoriel |
| Brand: | OWC Mercury Extreme Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OWC MercuryEXTREMEPro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OWC Mercury EXTREME Pro on Pi 4 using generic SATA to USB adapter |
| Test #63,707 - 10/24/22 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,701 - 10/24/22 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron C400-MTFDDAC128MAM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hghg |
| Test #63,698 - 10/23/22 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,696 - 10/23/22 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,009 |
| User: | bktech2021 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 120GB HIGH |
| Test #63,690 - 10/23/22 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 44,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus |
| Board: | ASRock B550 PG Velocita |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |