To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,681 - 10/22/22 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,469 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung ssd |
| Test #63,670 - 10/22/22 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 9,181 |
| User: | jqribe |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 Integral SSD + Bios flags |
| Test #63,665 - 10/22/22 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,885 |
| User: | Daniel |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi3B+ SSD |
| Test #63,662 - 10/22/22 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,968 |
| User: | Lunics |
| Brand: | Innovation IT M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnovationIT SSDM.2256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD Innovation IT Superior M.2 S-ATA 256GB in Fideco M203CS USB enclosure on Pi 4 |
| Test #63,658 - 10/21/22 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ArgonOne M.2 SATA with Adata SU800 256Gb |
| Test #63,656 - 10/21/22 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 in Argon One M.2 with Samsung 860 EVO M.2 500GB |
| Test #63,653 - 10/21/22 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,723 |
| User: | Yanomames |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB using StarTech SATA to USB 3 adap4 |
| Test #63,652 - 10/21/22 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,186 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) Quirks |
| Test #63,646 - 10/21/22 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,464 |
| User: | gforment |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | asd |
| Test #63,645 - 10/21/22 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | jsqribe |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 with integral ssd |
| Test #63,643 - 10/21/22 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 12,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY XLR8 CS3030 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | PNY CS30302TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY model: CS3030 2TB SSD |
| Test #63,638 - 10/21/22 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 6,057 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,637 - 10/21/22 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2140 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS2140500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,623 - 10/20/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) |
| Test #63,619 - 10/20/22 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,247 |
| User: | jbf |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2M160G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSDSA2M160G2GC 2.5 3Gb/s SATA SSD 160G 5V 1A - SATA II on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) |
| Test #63,614 - 10/20/22 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | DrHaXX |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 500GB M.2 SATA SSD on Pi4 using Argon One M.2 case |
| Test #63,607 - 10/20/22 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,792 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,604 - 10/20/22 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 4,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,602 - 10/20/22 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,397 |
| User: | Zeroboy |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB ohne usb-storage.quirks |
| Test #63,600 - 10/19/22 6:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,729 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using SStarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter cable |