To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,594 - 10/19/22 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,112 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using StarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter |
| Test #63,593 - 10/19/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,898 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using SStarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter cable |
| Test #63,589 - 10/19/22 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,574 |
| User: | jbf |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2M160G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSDSA2M160G2GC 2.5 3Gb/s SATA SSD 160G 5V 1A - SATA II on Pi 4B 1.5 using StarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter |
| Test #63,588 - 10/19/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using StarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter |
| Test #63,584 - 10/19/22 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,580 - 10/19/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,528 |
| User: | diuk |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,577 - 10/19/22 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using StarTech SATA to USB 3.1 adaptor |
| Test #63,557 - 10/18/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,556 - 10/18/22 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDGreen2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 240GB SSD on Pi400 using Axagon SATA to USB |
| Test #63,554 - 10/18/22 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,435 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) on USB 2.0 |
| Test #63,553 - 10/18/22 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent [Upgraded Version Support UASP] Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure [Black] (EC-UK30) on USB 2.0 |
| Test #63,551 - 10/18/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Yucun SH00M128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Chinese SSD |
| Test #63,544 - 10/17/22 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2140 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS2140500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,541 - 10/17/22 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Synology NAS Server |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Synology Storage |
| Class: | SSD (NAS) |
| Test #63,538 - 10/17/22 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 250GB with UGREEN SSD USB on Pi 4B |
| Test #63,534 - 10/17/22 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,324 |
| User: | qazwsx |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,530 - 10/17/22 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 86,019 |
| User: | jsqribe |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | ASUS TUF Gaming B550-Plus |
| Device: | WDC WDS500G1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDBlack Nvme on Ryzen 5600 |
| Test #63,519 - 10/17/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 |
| Test #63,509 - 10/17/22 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron C400-MTFDDAC128MAM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 usb |
| Test #63,508 - 10/17/22 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 16,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Acer Aspire S3-391 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | acer ssd |