To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,073 - 9/28/22 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | webgate |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG SX6000 Pro 256GB on Pi 4 using Icy Box adapter IB-1817Ma-C31 |
| Test #63,071 - 9/28/22 1:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,887 |
| User: | Sense |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 SSD 3.0 Internal Transcend |
| Test #63,058 - 9/27/22 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,174 |
| User: | Greenonline |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G1B0A-00H9H0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD w/ UGreen Slim USB/SATA |
| Test #63,056 - 9/27/22 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Ovidex |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI 400 with APLIC USB 3.0 Type A to SATA III Converter and SanDisk SDSSDP128G |
| Test #63,055 - 9/27/22 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,274 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | oper.test2709 |
| Test #63,049 - 9/27/22 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,043 - 9/26/22 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,159 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on Pi CM4 @ 2.4ghz using Super6C board |
| Test #63,041 - 9/26/22 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 36,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ASUS Notebook X555LI |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,036 - 9/26/22 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,034 |
| User: | BlackRasperry |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31240GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigabyte 240GB on Pi4B using StarTech 174u:55aa without quirks |
| Test #63,028 - 9/26/22 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,026 - 9/25/22 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Recon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,023 - 9/25/22 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,021 - 9/25/22 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | Jerry |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | I filled a jar with my spunk and submerged the Pi with a crazy high overclock. It took me weeks, and I think my PC has a lot of malware. Performance is great, smell is getting worse wit hthe head |
| Test #63,016 - 9/25/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus on Pi 3b using UGREEN Drive Enclosure, USB 3.0 External SATA HDD Caddy for 2.5 3.5 Inch HDD/SSD |
| Test #63,015 - 9/25/22 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDC 500G |
| Test #63,011 - 9/25/22 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | su630 |
| Test #63,006 - 9/25/22 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 6,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO on RPi 4 using AXAGON to USB adapter |
| Test #63,005 - 9/25/22 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,001 - 9/24/22 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,613 |
| User: | Jerry |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | I set an aggrrssive overclock and used my man mayo to cover the entire board. temps are good, tasye is solid. need to make mlre woth my units |
| Test #62,996 - 9/24/22 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,952 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad T500 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ model: AGILITY3 size: 111.79 GiB |