To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,660 - 9/11/22 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN770 SSD on Pi 4 using Orico NVMe to USB adapter |
| Test #62,650 - 9/11/22 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,648 - 9/11/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,638 - 9/11/22 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bx500 |
| Test #62,636 - 9/11/22 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV100S232G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 32 GB SSG via USB 3.0 auf Raspi 4 |
| Test #62,634 - 9/11/22 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV100S232G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi mit ssd |
| Test #62,629 - 9/10/22 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 on OdroidM1 running Debian 10 |
| Test #62,628 - 9/10/22 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,853 |
| User: | Umair |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB SSD on a Pi 4 using a WD Elements SSD enclosure |
| Test #62,627 - 9/10/22 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #62,609 - 9/10/22 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 15,583 |
| User: | enigmaphoenix |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup model: TM8FP6512G nvme, CM4 on DesPi Super6c |
| Test #62,605 - 9/10/22 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 6,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 2nd test- SATA3 on Pi4 in ArgonM1 case |
| Test #62,603 - 9/10/22 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 6,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA3 drive on Pi 4 using Argon m1 Sata case |
| Test #62,602 - 9/10/22 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 6,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green SATA SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB3.1 adapter |
| Test #62,600 - 9/10/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,127 |
| User: | Fador |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T9 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 665p (1TB) on Pi 4 using ORICO 5Gbps M.2 NVME Enclosure (RTL9210) |
| Test #62,598 - 9/10/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 15,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | # |
| Test #62,589 - 9/9/22 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #62,585 - 9/9/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,468 |
| User: | GzOnE |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,578 - 9/9/22 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 4,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Pine64 Rock64 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Rock64 using orico SATA to USB adapter |
| Test #62,569 - 9/9/22 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CM4 USB 2.0 |
| Test #62,567 - 9/9/22 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,414 |
| User: | nikcani |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso M2 via USB |