To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,561 - 9/9/22 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 3812440 Pi 3B+ |
| Test #62,551 - 9/8/22 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #62,546 - 9/8/22 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 8gb with ssd |
| Test #62,544 - 9/8/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA |
| Test #62,539 - 9/8/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,014 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,537 - 9/8/22 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,536 - 9/8/22 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,529 - 9/8/22 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,527 - 9/8/22 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,530 |
| User: | itmatik |
| Brand: | Goodram S400U Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-S400U-120-42 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSDPR-S400U-120-42 - RPI4 - jmicron USB-mSATA |
| Test #62,524 - 9/8/22 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nb |
| Test #62,523 - 9/7/22 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Usgreen ASM225CM Chipset |
| Test #62,521 - 9/7/22 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB SSD 3D NAND A55 SLC Cache Performance Boost SATA III using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,515 - 9/7/22 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 1TB SSD on Pi 4 8gb sata to USB adapter |
| Test #62,514 - 9/7/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZ-ALQ2560 Nvme 256GB |
| Test #62,511 - 9/7/22 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 nvme on Odroid M1 |
| Test #62,508 - 9/7/22 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,505 - 9/7/22 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 256GB |
| Test #62,502 - 9/7/22 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP510_bad_results |
| Test #62,501 - 9/7/22 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | nibz |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP510 |
| Test #62,494 - 9/7/22 12:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,847 |
| User: | Pepo |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |