To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,492 - 9/6/22 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Dell Inspiron 15 7000 Gaming |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,491 - 9/6/22 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,489 - 9/6/22 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | staratlas |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZMTE256HMHP-00007 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #62,487 - 9/6/22 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi 400. Generic SATA to USB adapter. |
| Test #62,486 - 9/6/22 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter overclock 2ghz |
| Test #62,484 - 9/6/22 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,477 - 9/6/22 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,526 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,475 - 9/6/22 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1T SSD MICRON |
| Test #62,467 - 9/6/22 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,466 - 9/6/22 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 6,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSDNow300 on Pi 4 via USB3 with Inland GDST01 adapter with UASP enabled |
| Test #62,463 - 9/6/22 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Z400sM.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,462 - 9/6/22 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2MH120A2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | INTEL SSD via USB 3.0 adapter with enclosure |
| Test #62,461 - 9/5/22 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO, 500GB, with Unitek Y-3036 enclosure |
| Test #62,458 - 9/5/22 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,596 |
| User: | svg |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 8GB Argon One M.2 (v1.3) 860 Evo Ubuntu Server 22.04 |
| Test #62,449 - 9/5/22 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,107 |
| User: | nyuuzyou |
| Brand: | Fujitsu 2.5" SATA HDD Series |
| Board: | Samsung R510-P510 |
| Device: | Fujitsu MHZ2160BHG2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,434 - 9/5/22 12:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,431 - 9/4/22 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,677 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd sa |
| Test #62,428 - 9/4/22 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,421 - 9/4/22 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 6,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 with Argon ONE M.2 |
| Test #62,416 - 9/4/22 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,822 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TeamGroup M.2 SSD TM8PS7512G on ASMedia Forty (Argon 40 Enclosure) 174c:1156 |