To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,354 - 9/1/22 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,676 |
| User: | Zloy |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4ssd |
| Test #62,352 - 9/1/22 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,998 |
| User: | Capu |
| Brand: | Kingston SMSM150S3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SMSM150S324G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | kingston |
| Test #62,349 - 9/1/22 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,749 |
| User: | Capu |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400SSD on Pi4 using Sabrent EC-SSHD (JMicron) |
| Test #62,341 - 9/1/22 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 4 128GB Raspi4 |
| Test #62,340 - 9/1/22 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd black2 adapter - vertex 4 |
| Test #62,334 - 8/31/22 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON Zeta Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON LCH-256V2S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | raid5 |
| Test #62,329 - 8/31/22 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #62,328 - 8/31/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #62,327 - 8/31/22 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #62,324 - 8/31/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,399 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 initial test |
| Test #62,319 - 8/31/22 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #62,314 - 8/31/22 1:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,654 |
| User: | ndaru |
| Brand: | MidasForce Lightning SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | MidasForce MidasForceSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MidasForce lightning 128 on Pi4 using ugreen m2 nvme |
| Test #62,311 - 8/30/22 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orange Pi Zero 2 SSD Boot Guide - Benchmark - Crucial MX200 |
| Test #62,308 - 8/30/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | drsurfer |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD on SATA to USB adapter[ |
| Test #62,306 - 8/30/22 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen USB 3.0 to SATA III Adapter Cable |
| Test #62,305 - 8/30/22 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 6,966 |
| User: | t12 |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Red with argon m.2 |
| Test #62,304 - 8/30/22 1:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,202 |
| User: | susadmin |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 PRO 256GB |
| Test #62,302 - 8/30/22 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix 512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK-512 |
| Test #62,301 - 8/29/22 10:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,254 |
| User: | tester |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,298 - 8/29/22 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | jchambers |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID N2+ SSD Booting Guide test - Samsung 960 EVO 1TB |