To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,234 - 8/26/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 6,812 |
| User: | olliko |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | firsttest |
| Test #62,232 - 8/26/22 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | GzOnE |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850EVO 120GB on Pi 4 with StarTech SATA to USB 3.0 adapter (model USB32SAT3CB), this time on a USB3.0 Port! |
| Test #62,228 - 8/26/22 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 6,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,226 - 8/26/22 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,617 |
| User: | Pepo |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,225 - 8/25/22 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,072 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Waveshare CM4-IO-BASE-B OC |
| Test #62,222 - 8/25/22 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,084 |
| User: | themaster |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | ASMedia ASM1053 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso 128GB TOP SSD on Raspberry Pi3+ Usng Generic SATA to USB Adapter |
| Test #62,220 - 8/25/22 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Pi 4 8gb with EC-SNVE Adapter and Sabrent power usb hub |
| Test #62,219 - 8/25/22 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 kingstonA400 |
| Test #62,217 - 8/25/22 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 M.2 SATA with SupTronics x862v2 |
| Test #62,212 - 8/25/22 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,757 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 500GB |
| Test #62,209 - 8/25/22 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial P2 CT250P2SSD8 NVMe on Pi 4 using Argon 40 NVMe to USB board |
| Test #62,206 - 8/25/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AXAGON ADSA-1S6 on USB 2.0 |
| Test #62,205 - 8/25/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd256 |
| Test #62,202 - 8/25/22 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,828 |
| User: | mh |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | R4_120GB_SSD |
| Test #62,201 - 8/25/22 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,667 |
| User: | DanXCI |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 4GB class 10 SD card on Pi 2B with 120gb kingston SSD on USB2.0/SATA interface |
| Test #62,195 - 8/25/22 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,924 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDPEKKW128G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,194 - 8/24/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | mast |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 NVMe PCIe SSD 250G M.2 using ORICO M.2 RTL9210 gen2 |
| Test #62,189 - 8/24/22 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,617 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix |
| Test #62,188 - 8/24/22 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ M.2 Series |
| Board: | Intel NUC5i7RYB |
| Device: | Toshiba THNSNJ512GDNU |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,187 - 8/24/22 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 14,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | MSI B560M-A PRO |
| Device: | WDC WDS240G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |