To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,071 - 8/18/22 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,978 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID M1 Review - Samsung 960 EVO 1TB |
| Test #62,067 - 8/18/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,623 |
| User: | Smoovy |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD Boot |
| Test #62,065 - 8/18/22 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #62,060 - 8/18/22 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,059 - 8/18/22 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,022 |
| User: | db |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USBAttachedNVMeSSD |
| Test #62,058 - 8/18/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,421 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4-IO-BASE-B OC |
| Test #62,056 - 8/18/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 15,917 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,055 - 8/18/22 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apacer AS350 128Gb |
| Test #62,054 - 8/18/22 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,815 |
| User: | Porridge |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 500GB SanDisk SSD Plus SATA SSD on Raspberry Pi 4B |
| Test #62,052 - 8/18/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 18,328 |
| User: | Recon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Recon |
| Test #62,050 - 8/18/22 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 16,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #62,047 - 8/18/22 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dd |
| Test #62,046 - 8/18/22 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,042 - 8/18/22 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | ferretstew |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 SSD on Pi 3B+ using Sabrent EC-SSHD adapter |
| Test #62,039 - 8/17/22 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | saf |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,036 - 8/17/22 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme boot |
| Test #62,033 - 8/17/22 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Gigabyte X570S Aorus Elite AX |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,030 - 8/17/22 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,022 - 8/17/22 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter (fatcity) |
| Test #62,019 - 8/17/22 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel D3 S4510 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSCKKB240G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 240GB on Pi 4 using ArgonONE M.2 SATA to USB |