To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,802 - 8/9/22 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 1To SSD on Pi 4 using Sabrent HUB USB HB-UMP3 and ICY BOX M.2 NVM USB 3.1 Adapter |
| Test #61,800 - 8/9/22 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | mh |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Evo860 |
| Test #61,798 - 8/9/22 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Magnum |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,791 - 8/8/22 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,893 |
| User: | jbf |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870 EVO 500GB |
| Test #61,789 - 8/8/22 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,787 - 8/8/22 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,786 - 8/8/22 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | Gaupen |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 300V 128GB on Pi 4 using StarTech USB3S2SAT3CB |
| Test #61,784 - 8/8/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,901 |
| User: | olliko |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Leven SSD256GBPID:JAJS600M256C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #61,779 - 8/8/22 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 6,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,776 - 8/7/22 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 320 Series SSD 120GB on Pi 4 using ICYBOX SATA to USB adapter |
| Test #61,774 - 8/7/22 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,045 |
| User: | psicohistoria |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,771 - 8/7/22 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,952 |
| User: | olliko |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro on Startech USB312SAT3CB (overclocked) |
| Test #61,769 - 8/7/22 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,132 |
| User: | olliko |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro on StarTech USB312SAT3CB |
| Test #61,767 - 8/7/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Vinny |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 850 on Pi 4B using UGreen USB-A to 2.5in Sata |
| Test #61,766 - 8/7/22 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 3 |
| Test #61,765 - 8/7/22 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,780 |
| User: | andreasha |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO SSD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #61,763 - 8/7/22 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 13,976 |
| User: | interestingsoup |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue SN550 using TOFU Board Direct M.2 |
| Test #61,761 - 8/7/22 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,760 - 8/7/22 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 9,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,759 - 8/7/22 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 on Pi 4 using JCMicron SATA to USB adapter |