To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,180 - 7/15/22 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 9,743 |
| User: | walterioo |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Crucial MX500 VirtualBox |
| Test #61,178 - 7/15/22 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,175 - 7/15/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | random crappy usb ssd |
| Test #61,168 - 7/14/22 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,947 |
| User: | syohirobo |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,166 - 7/14/22 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,746 |
| User: | syohirobo |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,164 - 7/14/22 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital model: ATA WDC WDS240G2G0A on Pi 4B with Orico USB 3 adapter |
| Test #61,161 - 7/14/22 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,894 |
| User: | rico |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,160 - 7/14/22 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,854 |
| User: | TS128GSSD230S |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend model: TS128GSSD230S |
| Test #61,159 - 7/14/22 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,684 |
| User: | Kingston A400 SSD |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,155 - 7/14/22 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD SSD (probably fake) |
| Test #61,154 - 7/14/22 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 9,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Speed test |
| Test #61,153 - 7/14/22 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,829 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400 M.2 240Go with X862 card (double USB-C reversed) v5 |
| Test #61,151 - 7/14/22 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 6,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Pine64 Rock64 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,144 - 7/14/22 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 CT500P2SSD8 SSD on Pi 4 using UGREEN M.2 NVMe Enclosure |
| Test #61,143 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,901 |
| User: | maze |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,142 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,917 |
| User: | maze |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,140 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 5,391 |
| User: | maze |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,139 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 18,162 |
| User: | maze |
| Brand: | SKHynix SC313 M.2 |
| Board: | Intel NUC6i3SYB |
| Device: | SKHynix HFS256G39MND-2300A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | intel nuc i3 |
| Test #61,126 - 7/13/22 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 CT500P2SSD8 SSD on Pi 4 using UGREEN M.2 NVMe Enclosure |
| Test #61,119 - 7/13/22 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |