To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,446 - 6/14/22 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,500 |
| User: | bluelineio |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland Pro nvme on Pi 4 using Orico SSD Enclosure |
| Test #60,445 - 6/14/22 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,700 |
| User: | bluelineio |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland NVMeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland Pro nvme on Pi 4 using Inland USB 3.1 adapter |
| Test #60,443 - 6/14/22 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,645 |
| User: | larry |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 240GB SSD using PiHut USB3.0 to SATA adapter |
| Test #60,440 - 6/14/22 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,437 - 6/13/22 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,581 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,435 - 6/13/22 11:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,906 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,431 - 6/13/22 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,822 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,429 - 6/13/22 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,726 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,426 - 6/13/22 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,135 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico USB3.2 |
| Test #60,424 - 6/13/22 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,422 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,412 - 6/13/22 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB SSD on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #60,411 - 6/13/22 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 with ssd external case |
| Test #60,410 - 6/13/22 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,404 - 6/13/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 SSD on Pi 4 using iitrust USB 3.0 to SATA adapter |
| Test #60,395 - 6/13/22 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4_SSD |
| Test #60,390 - 6/13/22 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,388 - 6/13/22 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,773 |
| User: | zero |
| Brand: | KLEVV Neon 600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | KLEVV SSDNEON6001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unknown ssd with amazon basic sata-usb 3.0 adapter |
| Test #60,387 - 6/12/22 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,160 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 250GB SATA SSD on Pi 4 using Kingwin M.2 SATA to USB adapter |
| Test #60,386 - 6/12/22 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 kingstone 120gb start tech usb 3.0 raspi 4gb |
| Test #60,384 - 6/12/22 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,751 |
| User: | SRG |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO M.2 1TB |