To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,925 - 5/26/22 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | candepora |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Pro |
| Test #59,924 - 5/26/22 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB JSAUX USB 3.0 auf SATA on Pi 4 4GB |
| Test #59,918 - 5/26/22 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 6,922 |
| User: | RPi4_2GB_Rhva |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 60GB in a USB 3.0 external box |
| Test #59,910 - 5/26/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Argon ONE M.2 with Kingston A400 500GB SSD |
| Test #59,909 - 5/26/22 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,907 - 5/26/22 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,905 - 5/25/22 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron Nvme SSD 512GB With USB Adapter |
| Test #59,901 - 5/25/22 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Dell OptiPlex 7060 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme2 |
| Test #59,895 - 5/25/22 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #59,894 - 5/25/22 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #59,891 - 5/25/22 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi-ssd |
| Test #59,889 - 5/25/22 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS480G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Test #59,888 - 5/25/22 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | scube |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata |
| Test #59,886 - 5/24/22 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra3D 250GB on Pi4 using StarTech SATA to USB |
| Test #59,883 - 5/24/22 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD Pi 4 8GB using n SSk M.2 Enclosure |
| Test #59,881 - 5/24/22 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,908 |
| User: | sss |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | testusb |
| Test #59,875 - 5/24/22 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd2 |
| Test #59,867 - 5/24/22 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 512GB Rocket NVMe on Pi 4 using Yottamaster USB3.1 GEN2 to PCIe |
| Test #59,865 - 5/23/22 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Golden Memory 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | GoldenMemory 60GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | GOLDEN_MEMORY-60GB on Pi 4 with Sata JMS578 |
| Test #59,862 - 5/23/22 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,038 |
| User: | JCRTP |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JCRTP Initial Rock5B Test - Gold P31 2TB |