To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,796 - 5/18/22 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD blue 500gb sata m.2 ssd on argone one m.2 |
| Test #59,792 - 5/18/22 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,865 |
| User: | Magle |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 256GB NVMe |
| Test #59,791 - 5/18/22 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,780 |
| User: | Magle |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 500GB NVMe |
| Test #59,789 - 5/18/22 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 Evo NVMe 500GB |
| Test #59,788 - 5/18/22 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA Adapter UASP |
| Test #59,786 - 5/18/22 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,783 - 5/18/22 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,568 |
| User: | justfeel508 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsumg 970 Evo Plus on Pi 4 8GB using Orico M2PV-C3 NVMEe SSD Encolusre + USB HUB 2A |
| Test #59,776 - 5/18/22 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 6,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SVP200S3240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 250GB |
| Test #59,770 - 5/18/22 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,768 - 5/18/22 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZ7TE128HMGR-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,766 - 5/17/22 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,703 |
| User: | zsteinkamp |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO via StarTech SATA to USB adapter via powered USB3 hub |
| Test #59,763 - 5/17/22 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingstone 240gb A400 Raspi 4GB 4 start tech usb adapter |
| Test #59,760 - 5/17/22 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,760 |
| User: | dany |
| Brand: | OWC Mercury Electra 3G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OWC MercuryElectra3GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OWC Mercury Eletra 3G SSD on Pi 4 model B using OWC Express drive to USB3.2 adaptor |
| Test #59,758 - 5/17/22 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,778 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,751 - 5/17/22 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 9,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 250 GB SSD on Pi400 using SSK M.2 NVMe SSD enclosure |
| Test #59,744 - 5/17/22 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD 250GB 3D NAND on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3 adabter on USB 3 |
| Test #59,733 - 5/16/22 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,727 - 5/15/22 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB M.2 |
| Test #59,726 - 5/15/22 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A24 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V300 on Pi 4 8GB using AmazonBasic SATA to USB 3.0 enclosure |
| Test #59,724 - 5/15/22 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | asdf |