To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,651 - 5/13/22 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,648 - 5/13/22 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,647 - 5/13/22 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,874 |
| User: | ninob |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso adata 800 |
| Test #59,641 - 5/12/22 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,638 - 5/12/22 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,632 - 5/12/22 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,660 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 4 |
| Test #59,628 - 5/11/22 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #59,622 - 5/11/22 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,109 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,621 - 5/11/22 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,619 - 5/11/22 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo850 250Gb RPi 4 8Gb Baseus SATA to USB |
| Test #59,617 - 5/11/22 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PiKVM with Crucial MX500 |
| Test #59,615 - 5/11/22 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,613 - 5/11/22 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 6,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix PC601NVMeSK256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix PC601 SSD on Pi 4 using Sokiwi NVMe to USB adapter with Realtek 9210 |
| Test #59,612 - 5/11/22 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD VIa StarTech |
| Test #59,606 - 5/11/22 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 4,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Initio 3639S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #59,603 - 5/11/22 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 24,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Dell OptiPlex 3020 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,599 - 5/10/22 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,974 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi4 4gb, RasPi OS x64 -> DietPi, Overclocked to 1800, Performance Gov. |
| Test #59,592 - 5/10/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 Portable on Pi 4 using provided SATA to USB adapter |
| Test #59,591 - 5/10/22 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 on Rpi4B using UGREEN sata to usb3 |
| Test #59,589 - 5/10/22 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,028 |
| User: | paolonervi |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent NVME 1Tb - Sabrent Tool Free adapter - Sabrent Powered HUB - Raspberry Pi4 8 Gb RAM - Debian 11 - 64 bit |