To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,456 - 5/5/22 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,047 |
| User: | semprevidencia |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using aegonone m.2 |
| Test #59,452 - 5/5/22 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston 1SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 SSD |
| Test #59,451 - 5/5/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 SSD A400 on RPi 4 |
| Test #59,448 - 5/5/22 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 5,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apple SSDTS512C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,442 - 5/5/22 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrucialM4 using Generic USB3toSATA |
| Test #59,441 - 5/5/22 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 6,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 840 evo |
| Test #59,440 - 5/5/22 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m |
| Test #59,435 - 5/4/22 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,433 - 5/4/22 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,617 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | SKHynix 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,430 - 5/4/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 256GG SSD |
| Test #59,422 - 5/4/22 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 6,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | N/A - Test |
| Test #59,420 - 5/4/22 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240 GB on Pi 4 using a SATA to USB adapter that fails in USB 3.0 mode (so using USB 2.0) |
| Test #59,417 - 5/4/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 29,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ortial OC-150 2.5" SSD |
| Board: | Dell Inspiron 5570 |
| Device: | Ortial SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #59,413 - 5/4/22 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,410 - 5/4/22 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 15,382 |
| User: | Sipple |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9991a MZ-ALQ512B |
| Test #59,406 - 5/3/22 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,403 - 5/3/22 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,548 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4-8Gb Pi-Hole |
| Test #59,401 - 5/3/22 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,689 |
| User: | s3pt1c0 |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4-4Gb-PI=HOLE |
| Test #59,392 - 5/3/22 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sdfdsdf |
| Test #59,391 - 5/3/22 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991A on compute module 4 board |