To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #91,851 - 7/28/24 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,012 |
| User: | NTNcomputer |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi Maromi on pi5 over clocked |
| Test #93,331 - 8/23/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 53,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 970 |
| Test #64,754 - 12/4/22 12:38 am | |
|---|---|
| Score: | 53,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | ODROID H3 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | odroid-N2+4G WD SN750 |
| Test #131,534 - 2/15/26 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 53,006 |
| User: | Simon Antov |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVL4512HBLU-00BTW |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 9B1 Beast |
| Test #105,255 - 3/16/25 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 53,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #124,889 - 7/19/25 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,993 |
| User: | clear |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | clear |
| Test #105,272 - 3/16/25 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZ9LQ256HBJD-00BVL on Pi 5 Broadcom ICIe Bridge (rev 21) |
| Test #133,494 - 5/9/26 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 52,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,998 - 5/28/24 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 52,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-500GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK hynix Gold P32 M.2 NVMe |
| Test #92,845 - 8/14/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 52,984 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia BG6512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | bg6 |
| Test #124,592 - 7/11/25 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 52,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #93,399 - 8/24/24 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQE-2T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,551 - 6/18/24 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 52,979 |
| User: | wesitos |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 500GB SSD on Raspberry Pi 5 using Geekworm x1012 Pcie |
| Test #86,172 - 4/28/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 52,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,554 - 6/15/25 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 |
| Test #99,600 - 12/9/24 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FPK001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup m44 |
| Test #87,937 - 5/26/24 6:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,968 |
| User: | L$M |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | waveshare M.2 Hat + W/D sn530 256G SSD nvme/ pi-5 multiple installs this board. |
| Test #93,356 - 8/23/24 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,614 - 2/13/25 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 52,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknown |
| Test #84,149 - 4/7/24 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 52,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | W/D SN-530 SSD 256G on a 52pi #n05 board PI-5 first install |