To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #91,653 - 7/25/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 52,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,811 - 6/6/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro nvme |
| Test #125,541 - 8/7/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 52,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3128B-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kinston SSD |
| Test #125,641 - 8/10/25 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 52,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar 9400 NVME - Argon ONE v3 |
| Test #92,786 - 8/13/24 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 52,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,444 - 3/17/26 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus1TBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,860 - 4/5/24 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 52,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SkHynix 256Gb on Pi 5 using Geekworm x1002 HAT |
| Test #95,035 - 9/23/24 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 52,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,004 - 10/28/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 52,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron nvme on pi 5 |
| Test #93,607 - 8/28/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 52,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980Pro |
| Test #128,468 - 11/4/25 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,358 |
| User: | PW |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD sn-530 256G SSD- PI5 52PI tiny nvme board. |
| Test #86,696 - 5/4/24 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test mai |
| Test #105,642 - 3/24/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDKBK512QFM-1BD1AABGB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | storage pi5 |
| Test #131,811 - 2/24/26 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 52,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Origin Inception TLC830 Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Origin InceptionTLC830ProNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Origin |
| Test #92,579 - 8/10/24 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 52,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pinedrive g3 |
| Test #89,144 - 6/12/24 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 52,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,125 - 10/30/24 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 52,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 pro nvme on rpi 5 |
| Test #124,287 - 7/5/25 3:51 am | |
|---|---|
| Score: | 52,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi M.2 HAT+ with 512GB NVMe SSD on Pi 5 |
| Test #127,644 - 10/9/25 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 52,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NE-128-2242 |
| Test #133,549 - 5/12/26 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 52,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi-nvme |