To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,366 - 11/10/21 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | qtang21 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64gb FIT Plus on Pi4 Raspberry Pi OS Lite |
| Test #61,885 - 8/11/22 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | EvanSevenEleven |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P1 500gb NVMe using Ugreen CM578 NVMe enclosure |
| Test #14,465 - 4/1/20 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #21,323 - 4/28/20 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 830 on Pi4 Using USB3 Adaptor |
| Test #21,492 - 4/29/20 1:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on RPi3B+ |
| Test #404 - 6/8/19 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #71,499 - 7/14/23 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,696 - 6/25/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,845 |
| User: | Gaupen |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,971 - 1/22/24 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pi 5 weeeeee |
| Test #71 - 3/18/19 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,845 |
| User: | test |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #8,015 - 2/2/20 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400SD on Pi 3 |
| Test #51,363 - 10/17/21 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,570 - 3/23/21 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Pyro Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Pyro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 |
| Test #13,686 - 3/25/20 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | cypher |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT USB 3.0 drive on Pi 4 |
| Test #127,493 - 10/5/25 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force LS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Corsair ForceLSSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Speedtest with 4A POE 05-01-2025 |
| Test #99,974 - 12/15/24 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,844 |
| User: | speedy901 |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston UHSIIuSDReader |
| Class: | USB Flash |
| Test #95,926 - 10/9/24 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung uSDCardReader |
| Class: | USB Flash |
| Test #55,784 - 1/20/22 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 128Gb ssb on Pi 4 |
| Test #116 - 4/4/19 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,843 |
| User: | hellifiknow |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #9,822 - 2/21/20 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,843 |
| User: | mikcatta |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi3B using a Startech SATA to USB adaptor |