To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #7,608 - 1/26/20 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,570 |
| User: | Kenshiro |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on Pi4 using SABRENT USB Adapter on USB2 |
| Test #7,462 - 1/22/20 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD |
| Test #42,634 - 3/24/21 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 250GB |
| Test #52,292 - 11/9/21 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Eric |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850EVO on RPi3B, using Sharkoon QuickstorePCRTAB_PRO adapter |
| Test #55,913 - 1/24/22 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | KingFast M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingFast ZOMYHD6018 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingFast 128GB M.2 Sata SSD |
| Test #62,544 - 9/8/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA |
| Test #92,544 - 8/9/24 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 1 |
| Test #73,986 - 10/27/23 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | RPi CM4 |
| Test #43,611 - 4/9/21 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | corsair gtx usb3 |
| Test #44,123 - 4/19/21 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | robin |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigabyte 120GB SSD on Pi 4 using UGREEN USB3 enclosure |
| Test #55,717 - 1/18/22 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Memory_Stick |
| Test #47,928 - 7/15/21 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | seagate bb |
| Brand: | Seagate FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate FastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate Fast SSD |
| Test #24,965 - 5/20/20 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,111 - 5/22/20 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4220gb |
| Test #64,753 - 12/4/22 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SamsungSSD sabarent SATA to USB adapter running Pi 4 B |
| Test #77,412 - 1/12/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon 2x 64GB pack |
| Test #66,654 - 1/28/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,393 - 10/18/21 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi3 + Kingston A400 120gb |
| Test #51,687 - 10/26/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | neor38 |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | stop |
| Test #10,837 - 2/28/20 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |