To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #14,791 - 4/4/20 4:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2KF256H6SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 on Pi 4 using ASM1153E SATA 6Gb/s bridge |
| Test #28,104 - 6/26/20 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Blueman2 |
| Brand: | Wintec SSDv2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Wintec SSDv2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Wintec SSD Pi 4 |
| Test #102,460 - 1/25/25 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #100,162 - 12/19/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | microsd Sandisk |
| Test #54,832 - 12/30/21 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Menoitios |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO on Pi 3A over USB 2.0 |
| Test #43,542 - 4/8/21 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | AndyCMK |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,196 - 7/24/21 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow |
| Test #129,472 - 12/11/25 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD Premier Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData USD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Adata |
| Test #40,418 - 2/14/21 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Test #41,189 - 2/28/21 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | curcial bx500 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter boitier POSUGEAR |
| Test #2,444 - 9/21/19 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDTS128E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #6,122 - 1/2/20 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #73,510 - 10/4/23 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Q500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SQ500S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,419 - 2/14/21 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,898 - 7/15/21 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,679 - 8/11/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Apacer AS350512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apacer AS350 on Orange PI Zero 3 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #83,279 - 3/30/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #5,023 - 12/10/19 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | SordosPi |
| Brand: | Crucial M4 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250 GB mSATA SSD on Pi 4 4GB using Nekteck mSATA to USB 3.1 Enclosure |
| Test #7,343 - 1/21/20 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | jb |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #75,843 - 12/14/23 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |