To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #51,843 - 10/29/21 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Something Fancy |
| Test #62,774 - 9/16/22 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,135 - 3/1/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | inland professional 120 ssd on pi 4 Vantec usb 3.0 sata adapter only works on 2.0 |
| Test #3,579 - 11/5/19 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | appel |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 250GB Seagate BarraCuda SATA SSD Drive PNSTGS250401 |
| Test #13,848 - 3/27/20 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 1t on pi3 using sabrent sata to usb |
| Test #41,266 - 3/1/21 9:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd |
| Test #41,960 - 3/13/21 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,222 - 5/23/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,557 |
| User: | GRILLEDSALMON |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ADATA SP550 ON PI 3B USING UNKNOWN SATA TO USB 3.0 ADAPTER |
| Test #23,694 - 5/8/20 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST8000DM004-2CX188 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | WS 8 terabyte |
| Test #12,541 - 3/14/20 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | rct |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD100EMAZ-00WJTA0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WDC Elements 10TB ext4 on RPI 4 |
| Test #52,097 - 11/4/21 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi3B with Kingston A400 |
| Test #42,475 - 3/21/21 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk model: Extreme 55AE size: 931.48 GiB pi 4 |
| Test #46,778 - 6/17/21 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900-240GB on Pi4-4GB using UGreen USB-C Enclosure |
| Test #77,293 - 1/10/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon basics 64GB 2x pack |
| Test #71,802 - 7/26/23 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #3,248 - 10/25/19 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hahpi41ssd |
| Test #104,140 - 2/22/25 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 2x1TB SSD with 32GB boot |
| Test #104,562 - 3/1/25 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #25,132 - 5/22/20 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Ze |
| Brand: | QNAP Virtual NAS Volume |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | QNAP iSCSIStorage |
| Class: | NAS |
| Note: | iSCSI to QNAP TVS-463 on Pi4B rev 1.2 through 1Gbps LAN |
| Test #40,513 - 2/16/21 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDC WDS120G2G0A-00JH |