To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #7,284 - 1/20/20 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,547 |
| User: | Chris |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD + ORICO |
| Test #74,894 - 11/23/23 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AData SSD |
| Test #92,120 - 8/1/24 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspi 4b arm64 usb 2.0 powered hub ssd |
| Test #92,536 - 8/9/24 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | test1 |
| Test #103,065 - 2/4/25 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,546 |
| User: | Igors |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Usb2 Sata |
| Test #129,313 - 12/6/25 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,545 |
| User: | ucav |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC to TF chinese adapter on Raspberry Pi 3 |
| Test #12,416 - 3/13/20 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 3B+ using Orico clear case |
| Test #41,442 - 3/5/21 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,200 - 6/16/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Trion 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | OCZ TRION100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Testing |
| Test #60,714 - 6/25/22 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #88,515 - 6/4/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5_sdcard |
| Test #78,267 - 1/25/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso JAJM600M128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | silicon power P34A60 |
| Test #25,169 - 5/22/20 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Cubietech Cubietruck |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,093 - 3/1/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B using Inatek USB3.0 to SATA converter |
| Test #672 - 7/6/19 12:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | jlout |
| Brand: | Toshiba OCZ TL100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba TL100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba OCZ TL100 |
| Test #43,097 - 3/31/21 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | mokaphyyr |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 128gb Sabrent USB 3.0 on USB-2 port RPI4-4gb |
| Test #52,872 - 11/21/21 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD60EDAZ-11U78B0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,420 - 5/4/22 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240 GB on Pi 4 using a SATA to USB adapter that fails in USB 3.0 mode (so using USB 2.0) |
| Test #14,282 - 3/30/20 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | desd |
| Test #9,352 - 2/18/20 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 16GB SATA III 6Gb/s MSA370 MSATA SSD 370 SSD TS16GMSA370 |