To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #61,303 - 7/21/22 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Samsung Spinpoint HD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung HD204UI |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #91,385 - 7/22/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Duo Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung Type-C |
| Class: | USB Flash |
| Note: | rpi4 samsung usbC |
| Test #85,381 - 4/19/24 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | WD_BLACK SN770 1TB M.2 2280 Game Drive PCIe Gen4 NVMe |
| Test #89,075 - 6/11/24 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Flair 32G |
| Test #77,789 - 1/20/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | rfn67 |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | rfn67 |
| Test #79,246 - 2/9/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #89,821 - 6/22/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | microsd samsung |
| Test #67,021 - 2/8/23 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on OrangePi |
| Test #68,533 - 3/21/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk V30 SDCard on Orange Pi 5 |
| Test #132,379 - 3/15/26 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #127,718 - 10/11/25 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | c4n1p |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung MicroSD Evo Plus 128GB on Raspberry Pi 5 8 GB |
| Test #40,114 - 2/8/21 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | TerraD |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 on Pi 4 using Vantec IDE SATA to USB 2.0 Adapter |
| Test #52,238 - 11/7/21 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 1TB hard disk on SATA to USB adapter |
| Test #54,026 - 12/15/21 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung MZMPC032HBCD-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | usb_to |
| Test #55,054 - 1/4/22 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd on raspi3 |
| Test #76,246 - 12/20/23 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,946 |
| User: | QuakerOates |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #86,360 - 4/30/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Ultra Plus 256gb on Raspberry PI 5 |
| Test #65,071 - 12/19/22 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sams Orange Pi 5 8GB |
| Test #106,047 - 4/4/25 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Kingston model: SKC3000D2048G |
| Test #75,297 - 12/1/23 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | am2024 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 64GB micro SD on Pi 5 |