To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #49,366 - 8/23/21 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,924 |
| User: | uksonune |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingsone A400 |
| Test #60,634 - 6/23/22 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD_Frank |
| Test #105,808 - 3/29/25 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd |
| Test #78,692 - 1/31/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk |
| Test #86,854 - 5/6/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 64 GB en Raspberry Pi 5 |
| Test #93,079 - 8/18/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Card |
| Test #76,790 - 12/31/23 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi5 |
| Test #84,338 - 4/8/24 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial P3 2TB SSD on Pi 5 using Orico NVMe SSD enclosure |
| Test #53,623 - 12/7/21 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST2000DM005-2CW102 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate ST2000DM005 on Pi 4 using Multi-Function HDD Docking WLX-893U3ISC |
| Test #125,996 - 8/23/25 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 128GB Pro (blue), RPi 5 |
| Test #132,456 - 3/18/26 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #89,682 - 6/20/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JD2S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | blub |
| Test #81,448 - 3/12/24 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #89,622 - 6/19/24 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | MonWick |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro microSDXC 256 GB on Pi 5B v1.0 running PiOSx64 |
| Test #77,568 - 1/15/24 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | MrFrumble |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 |
| Test #78,180 - 1/23/24 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #91,466 - 7/23/24 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro on Raspberry Pi 5 |
| Test #103,265 - 2/7/25 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JE4S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Test #106,918 - 4/26/25 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung SD Card |
| Test #126,018 - 8/24/25 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,920 |
| User: | satoshi |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 NVMe 1TB SSD |