To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #129,747 - 12/20/25 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 48,980 |
| User: | JG1 |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sandisk Extreme Pro 64GB SD on Pi5 |
| Test #83,839 - 4/4/24 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,185 - 6/29/24 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 48,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME |
| Test #83,493 - 4/2/24 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 48,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P41 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,286 - 10/29/25 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,968 |
| User: | yamada |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5no9 NVMe Trixie64bit |
| Test #102,027 - 1/18/25 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 48,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | gamaerking 256 gb nvme pcie gen3 ssd |
| Test #129,026 - 11/25/25 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 48,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVPW256HEGL-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD Samsung NVME |
| Test #90,036 - 6/26/24 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #93,845 - 9/1/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMeGen3SSD-001 |
| Test #94,309 - 9/10/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,951 |
| User: | lightCore |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG40ZMT128GMEMORY |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KIOXIA 128gb SSD NVMe KBG40ZMT128G Raspberry Pi5 4gb ram Pimoroni adapter |
| Test #89,535 - 6/17/24 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test2 |
| Test #126,833 - 9/14/25 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia 256GB from Dell Latitude 5420 laptop |
| Test #129,639 - 12/17/25 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi NVME 256GB |
| Test #130,483 - 1/14/26 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 48,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung m2 nvme pci gen3 |
| Test #129,768 - 12/21/25 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 48,917 |
| User: | AJPI5 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a |
| Test #103,034 - 2/4/25 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 48,907 |
| User: | Vanish |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Vanish test 1 |
| Test #101,230 - 1/5/25 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPW256HEGL-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung OEM 256GB |
| Test #105,829 - 3/29/25 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 256GB PCIe Gen 3.0 |
| Test #87,931 - 5/26/24 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310960GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,765 - 6/21/24 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung on pi5 |