To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,267 - 2/10/24 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 48,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 M.2 PPCIe Gen3 on Pi 5 using Pimoroni NVME Base |
| Test #130,110 - 1/3/26 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 48,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia SSD on Wavetech PoE + M.2 HAT |
| Test #127,016 - 9/20/25 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 48,741 |
| User: | jenga |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MT V1.2 PCIe gen 3 NVMe SSD no hs |
| Test #102,451 - 1/25/25 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 48,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | z |
| Test #85,406 - 4/20/24 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 48,741 |
| User: | Grarea3 |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Grarea |
| Test #90,174 - 6/29/24 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 48,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sam256 |
| Test #132,595 - 3/26/26 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsblk --discard |
| Test #132,760 - 4/6/26 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 48,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,150 - 12/1/24 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | foo |
| Test #126,399 - 9/4/25 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 48,732 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #100,139 - 12/18/24 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #129,902 - 12/25/25 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 48,715 |
| User: | AJPI5 |
| Brand: | KLEVV CRAS C910 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KLEVV CRASC910M.2NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KLEVV C910 500GB |
| Test #104,996 - 3/11/25 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 48,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 8GB Crucial T500 2TB |
| Test #105,649 - 3/24/25 6:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,712 |
| User: | tiendm |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 256GB MTE300S M.2 2230 PCIe Gen3x4 SSD on Pi 5 using official M.2 HAT+ |
| Test #128,822 - 11/19/25 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,406 - 1/8/25 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,685 |
| User: | Haddock |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup MP33 on Pi5 using 52pi N04 (gen3) |
| Test #96,925 - 10/27/24 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310960GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 960Gb |
| Test #101,834 - 1/14/25 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 48,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspberryPi NVMe |
| Test #91,754 - 7/27/24 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 48,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,641 - 3/25/24 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,669 |
| User: | ww |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gp3 |