To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,499 - 11/20/24 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 48,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba_Dell |
| Test #127,356 - 10/1/25 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,431 - 2/11/26 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,662 |
| User: | tuna-812 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberrypi SSD 256G on Pi 5 Using Raspberrypi M.2 HAT(PCIe Gen3) |
| Test #88,762 - 6/6/24 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 48,662 |
| User: | test |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #126,828 - 9/14/25 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,660 |
| User: | Weirdyguy |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pironman5 RPI5 8gb, Bookworm, Patriot P310 240 GB |
| Test #129,666 - 12/18/25 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #129,282 - 12/5/25 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 48,649 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,077 - 4/5/25 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 256GB on Pi 5 |
| Test #102,131 - 1/19/25 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,635 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,492 - 12/26/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 48,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision WAVE Pro P |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-WAVEProP256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test2 |
| Test #99,993 - 12/16/24 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 48,610 |
| User: | Unholy |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 960 EVO 250GB on Pi5 using Argon Neo 5 NVMe case |
| Test #87,276 - 5/10/24 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,239 - 4/29/24 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 48,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 240Gb |
| Test #125,380 - 8/2/25 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 48,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,160 - 7/17/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe |
| Test #96,237 - 10/15/24 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 48,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,470 - 12/11/25 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 48,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | InitialBenchMarkTest |
| Test #90,307 - 7/1/24 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVME 512 GB |
| Test #132,458 - 3/18/26 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 48,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 M.2 250GB |
| Test #105,109 - 3/13/25 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi 5 with 8GB RAM using Spotgear NVMe case pciex1_gen=3 |