To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #101,105 - 1/3/25 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,284 - 7/19/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 512 MVME pimarone hat |
| Test #74,310 - 11/17/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 47,002 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket NVMe 4.0 2280 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #83,344 - 3/31/24 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 46,996 |
| User: | rg |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 SSD 256gb on Pi5 using Geekworm X1002 PCIe M.2 2280 NVME Shield |
| Test #82,476 - 3/24/24 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 46,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIAN nvme pi 5 hat |
| Test #93,849 - 9/1/24 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLW256HEHP-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,576 - 6/4/24 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | with dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #81,779 - 3/17/24 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLW256HEHP-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung nvme ssd, argon neo nvme base case, pi 5 8gb overclock 2950 Ghz |
| Test #92,315 - 8/5/24 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 46,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial gen3 |
| Test #100,441 - 12/24/24 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2300NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rest as gen3 |
| Test #100,355 - 12/23/24 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 46,977 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,893 - 8/14/24 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,801 - 6/22/24 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 46,967 |
| User: | MikeF |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256 2230 pcie x1 gen3 test |
| Test #105,482 - 3/20/25 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256 v2 |
| Test #94,362 - 9/11/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,956 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi Test |
| Test #92,495 - 8/8/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 46,952 |
| User: | lackor |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D512-Q11NVMeSSSTC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSTC CL1 512GB on Argon NEO 5 NVMe |
| Test #105,719 - 3/26/25 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM981 |
| Test #124,265 - 7/4/25 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 46,941 |
| User: | SoSOrryUDie\ |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland Gen3 512GB on Pi5 using Pimoroni NVME Base @ PCIe Gen3x1 speed |
| Test #128,287 - 10/29/25 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,936 |
| User: | yamada |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5no8 NVMe bookwarm64bit |
| Test #84,421 - 4/9/24 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |