To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,482 - 3/19/26 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,366 - 10/17/24 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,725 |
| User: | healthycabinet |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVMe base with pcie gen 3 selected |
| Test #80,280 - 2/28/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 46,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Plus Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900Plus256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,005 - 9/19/25 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #87,611 - 5/15/24 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 46,705 |
| User: | Kev S |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane NVME M10 16 GB |
| Test #130,906 - 1/25/26 11:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #130,828 - 1/23/26 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 46,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ThirdSSD |
| Test #87,731 - 5/16/24 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 46,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | netac ssd on pi 5 in argon onev3/m.2 nvme pcie |
| Test #98,506 - 11/20/24 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 46,678 |
| User: | Dexoff |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,403 - 3/16/26 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 46,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang SSD on Pi5 |
| Test #100,444 - 12/24/24 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,579 - 2/16/26 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0Plus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #82,329 - 3/23/24 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Geekworm X1003 |
| Test #89,640 - 6/19/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,649 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ls -la |
| Test #131,782 - 2/23/26 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 46,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,737 - 7/13/25 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,645 |
| User: | haruhadj |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | haruhadj |
| Test #100,831 - 12/30/24 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Pi 5 |
| Test #98,695 - 11/24/24 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 46,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rt |
| Test #85,598 - 4/22/24 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 46,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot 256 GB |
| Test #91,902 - 7/29/24 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 46,621 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |